Psy zmagają się z rozmaitymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Choć przyczyn jest wiele i bardzo się od siebie różnią, objawy są zazwyczaj tak samo przykre i bolesne. Ponadto przedłużające się biegunki i wymioty realnie zagrażają zdrowiu czworonoga, bo szybko prowadzą do niebezpiecznego odwodnienia. Co robić, gdy pupil cierpi z powodu problemów żołądkowych? Sprawdź!
Badaj
Jednorazowe wymioty lub biegunka, niezbyt intensywne, niewpływające wyraźnie niekorzystnie na zachowanie i samopoczucie psa, zazwyczaj nie wymagają wizyty u lekarza. Ich przyczyny bywają zazwyczaj prozaiczne, jak np. przejedzenie lub zbyt łapczywe spożywanie posiłku. Oczywiście problemy te trzeba rozwiązać, ale można to zrobić we własnym zakresie – wydzielając psu mniejsze porcje i np. inwestując w miskę spowalniającą.
Jeśli natomiast objawy są silne, długotrwałe lub/i nawracające, współwystępują z innymi niepokojącymi symptomami, konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą. Taki stan wymaga ustalenia przyczyny, a żeby tego dokonać, trzeba poddać podopiecznego zaleconym badaniom. Pamiętaj o tym, aby regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny i wykonywać badania profilaktycznie.
Podejmuj działania ochronne
Dolegliwości żołądkowe mogą być spowodowane m.in. zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi i chorobami pasożytniczymi. Możesz zapobiegać im w przyszłości, podejmując działania ochronne, takie jak szczepienia przeciw parwowirozie, nosówce i chorobie Rubartha, a także regularne odrobaczanie. Porozmawiaj na ten temat z zaufanym lekarzem.
Zapewnij prawidłową dietę
Kolejne przyczyny problemów żołądkowych to alergia, nadwrażliwość pokarmowa, niskiej jakości karma, niewłaściwa dieta. Pies powinien otrzymywać pożywienie dostosowane do jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Wówczas będziesz mieć pewność, że oferujesz mu zbilansowaną dietę zaopatrującą jego organizm w niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Dzienną dawkę pokarmu podziel na kilka mniejszych porcji, które nie będą obciążać układu pokarmowego. Pomiędzy posiłkami pies nie powinien mieć dostępu do jedzenia. Nie karm podopiecznego resztkami ze stołu i pilnuj ilości podawanych smakołyków – nie mogą one przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię.
Pilnuj i reaguj
Zauważasz, że Twój pupil ma skłonności do zjadania śmieci na spacerze i w ogóle musisz skosztować wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego pyska? Obserwuj go i ucz podstawowych komend jak „puść” i „zostaw”. Zanim je wyćwiczysz, obowiązkowo zakładaj kaganiec na każdy spacer i nie spuszczaj ze smyczy. Biegunka i wymioty mogą być też objawami stresu, frustracji, zaburzeń behawioralnych. Jeżeli podejrzewasz ten problem, skontaktuj się z behawiorystą zwierzęcym.
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są przykre i bolesne. Powodują złe samopoczucie i mogą realnie zagrażać zdrowiu, dlatego nigdy ich nie bagatelizuj!